(1.premiéra: 7. júl 2021, KD Podhorie, 2.premiéra: 8. júl 2021, Spojár Kafe&Klub Banská Štiavnica)

„Erotický, komediálny, činoherno-bábkový úlet (nielen) o slovenskom hrdinovi“

 

Najznámejší zbojník zo všetkých zbojníkov, opradený mnohými legendami, ktorému bolo prisudzované nespočetné množstvo znakov superhrdinu. Kým rukou nadvihoval strechu, jeho briskné nohy tancovali odzemok. Ku konfrontácii medzi objektívnymi historickými faktami a vybájenou mýtickou postavou prichádza v našej inscenácii pri stretnutí troch postáv. Všemúdra pani Elenka. Premotivovaná návštevníčka fiktívneho múzea, prirodzene režírujúca a poúčajúca celé svoje okolie. Jemne podráždený a rezignovaný sprievodca Anton, ktorý sa už vidí za zatvorenými bránami múzea na ceste domov, prežúvajúc svoju obľúbenú klobásu. Latentne pribrzdený dobrovoľný hasič, možno tak trochu aj "VPP-čkar", strážca bezpečnosti v múzeu Jožko. Denný i nočný "snílek", ktorému legenda o Jánošíkovi nie je cudzia a denne sa chodí zašívať do opomenutej miestnosti múzea - skladu, kde sa rokmi vrstvili už nepotrebné veci. Tu, medzi krásnymi klasickými  marionetami z dreveného masívu, nachádzame kusy stavebného materiálu, styrodur, polystyrén, roxorové tyče, vedrá, mop, lyže, umelé kvety či sadrového anjelika na azúrovom obláčiku. Sem chodí snívať svoj chlapčenský sen o Jánošíkovi Jožko, ktorý už dávno nie je chlapcom. Ale sen o Jánošíkovi sa nerozplynul, práve naopak. Pri nečakanom strete s pani Elenkou a ušomraným kolegom Antonom v sklade múzea postupne všetkých opantá mágia divadla a rozohrajú spolu príbeh, ktorý všetci poznáme už v toľkých verziách. Naša verzia príbehu o Jánošíkovi je rozpovedaná súčasným jazykom, zorientovaný divák v nej nájde veľa odkazov na politické a spoločenské kauzy súčasnosti, ktorých atribúty sú nemenné a rovnako ich môžeme nachádzať v oveľa vzdialenejšej histórii Slovenska.

Účinkujú: Ľudmila Klimková, Peter Kamenský, Erik Sombathy

Scenár: Andrej Šoltés, Daša Krištofovičová
Dramaturgická a hudobná spolupráca: Veronika Hajdučíková

Réžia: Andrej Šoltés

Bábky: Jana Pogorielová-Dušová, Anton Duša
Scénografia: Zuzana Dobrovičová
Výroba scény: Peter Kamenský st.
Foto: Lukáš Rohárik
Grafika: Helena Bergerová

Technické zabezpečenie: Emília Kamenská, Adam Kicko

Produkcia: Divadielko Concordia (OZ)

Produkčná: Veronika Hajdučíková (concordia.produkcia@gmail.com)

Predstavenie odporúčame od 12 rokov

Dĺžka predstavenie: 90 minút bez prestávky


 

Vznik inscenácie podporilo z verejných zdrojov Ministerstvo kultúry SR. Naštudovanie, premiéry a reprízy inscenácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, Raiffeisen banka a Mesto Banská Štiavnica.
 
Ďakujeme starostke Ing. Dane Lóžiovej a obci Podhorie za ústretovosť a zapožičanie kolekcie bábok. Taktiež naše veľké poďakovanie patrí Veronike Hajdučíkovej a Štúdiu Kultúry a Umenia (KumštUM) za prichýlenie počas skúšobného procesu a uskladnenie kolekcie bábok.

Festivaly:

2022  Festival divadla a umenia HDD - Hriňová
2021   INFANTUM - Banská Štiavnica